top of page
Szukaj

Mieszkanie z rynku pierwotnego - na co zwrócić uwagę?

grzegorzflisadm


Decydując się na zakup mieszkania stajemy przed wyborem, czy poszukujemy nieruchomości w obrębie rynku wtórnego, czy rynku pierwotnego? Jeżeli wybór pada na nieruchomość od dewelopera to warto przyjrzeć się poszczególnym etapom, z których składa się proces zakupu.


Na co koniecznie warto zwrócić uwagę, aby transakcja przebiegła płynnie i bezpiecznie?


Potrzeby

Zanim rozpoczniesz poszukiwania nieruchomości, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

Jaki budżet na zakup nieruchomości posiadam? - biorąc pod uwagę możliwości finansowe, to najistotniejsza kwestia, która będzie determinować lokalizację mieszkania a także jego metraż.


Czy w najbliższej przyszłości Twoje potrzeby dotyczące wielkości mieszkania lub ilości pokoi mogą się zmienić? – jeżeli tak to warto zastanowić się jak daleka jest to perspektywa i czy nie warto już teraz o tym pomyśleć?


Czy planuję pracować z domu? – ostatnie 1,5 roku pokazało nam, że komfortowe miejsce w domu do pracy zdalnej jest na wagę złota a standardy jakie od kilku lat istniały na rynku w ogóle tego nie uwzględniały- „ jak najwięcej pokoi na danym metrażu”


Jaka lokalizacja mnie interesuje? - sprawdzić, czy interesująca Cię inwestycja deweloperska znajduje się w miejscu, które posiada rozwiniętą infrastrukturę: sklepy, punkty usługowe, odległość do przystanku autobusowego/tramwajowego (jeżeli dojeżdżamy do pracy komunikacją miejską), żłobek, szkoła, tereny zielone.


Z doświadczenia wiem, że odpowiedzi na w/w pytania wydają się proste do momentu kiedy ich sobie nie zadamy. Lubimy kupować nieruchomości jednak często kupujemy nie tak jak należałoby to robić.

Wchodząc w tą branżę 10 lat temu bardzo dużym wzięciem cieszyły się mieszkania o pow. około 48 mkw. Taki lokal już posiadał 3 pokoje lub śmiało można było wydzielić dodatkowy pokój podczas podczas remontu. Zdecydowanie był to HIT w myśl : „Płacę za mało metrów a mam dużo pokoi”. Na ten ruch decydowały się przeważnie pary „tuż przed” lub „zaraz po” ślubie. I wszystko było OK do pierwszego USG .

Dodatkowo programy rządowe typu „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” pomagały w nabyciu takich mieszkań ale i jednocześnie wiązały nowych nabywców na 5 letnie zobowiązania (zakaz sprzedaży przed upływem 5 lat, zakaz wynajmowania).




Weryfikacja dewelopera


Pamiętaj, że zawsze chroni Cię umowa deweloperska – warto jednak sprawdzić dewelopera aby oszczędzić czas i nerwy na wypadek gdyby deweloper okazał się nieuczciwy. Dokładnie czytaj prospekt informacyjny, umowę deweloperską oraz wszelką dokumentację do niej dołączoną. Zwóć uwagę na zapisy jakie widnieją w umowie. Oto kilka najbardziej kontrowersyjnych zapisów, które nie powinny pojawić się w umowie deweloperskiej:

  • Jednostronne zapisy dotyczące kar umownych – obejmujące wyłącznie kupującego, ale nie dewelopera.

  • zapis o bardzo wysokich karach za niedotrzymanie terminu wpłaty rat

  • skrócenie czasu na reklamację nieruchomości – od końca 2014 roku obowiązuje 2-letni okres reklamacyjny,

  • kary za odstąpienie od umowy

  • Waloryzacja ceny mieszkania – to niedopuszczalny zapis w umowie, który może doprowadzić do wzrostu ceny za nieruchomość w porównaniu do pierwotnych ustaleń.

Jeżeli nie rozumiesz pewnych zapisów w umowie to zdecydowanie zachęcam do zasięgnięcia porady w kancelarii prawnej – odpowiednio wykwalifikowana osoba sprawi, że unikniemy niekorzystnych zapisów w dokumentach. To niewielki koszt, który może otworzyć oczy na wiele kwestii z jakich sobie w ogóle nie zdawaliśmy sprawy.

Dobrym sposobem jest także odwiedzenie poprzednich zrealizowanych inwestycji i zasięgnięcie przysłowiowego języka u mieszkańców danej inwestycji jak przebiegł proces zakupu.





Proces zakupu nieruchomości wprost od dewelopera jest być może skomplikowany i czasochłonny. Jeśli do tej pory nigdy nie mieliście do czynienia z tego typu transakcjami, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnych biur nieruchomości. Doradcy ds. nieruchomości pomogą Ci przebrnąć przez meandry administracyjne niekiedy załatwiając wszelkie formalności za Ciebie - tak, aby jak najszybciej móc cieszyć się własnym mieszkaniem.


W obecnych czasach warto też dobrze ustalić budżet na zakup nieruchomości jak również wszystkie koszty okołotransakcyjne - taksa notarialna - wynagrodzenie notariusza oraz wszelkie remonty. Przez ostatnie 2 lata zarówno robocizna jak i materiały poszybowały znacznie do góry. Warto realnie oszacować te koszty aby nie mieszkać na „Swoim prywatnym placu budowy”.



12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page